Information om Nova Scotia Duck Tolling retriever från Rasdata.nu Information om SSRK:s raser från Rasdata.nu

KROKASMEDENS FR ÄSSLA

Reg.nr/Reg.no S21108/2008
Kön/Sex tik/bitch
Födelsedatum/Born 2008-02-11
Färg/Colour röd & vit/red and white
Inavelsgrad/Inbreeding 2.3% ( 5 gen., 63 av 63 hundar finns)
Efter/Sire LPI Flottatjärn's Simson of Thito S42615/2004   2004-05-14   röd & vit    
Undan/Dam SE BCH Version One's Röda Pandora S17241/2001   2001-02-12   röd & vit    
Bruksavelspoäng/Breeding points: 3 (för/for 1 hund/dog)

Stamtavla / Pedigree


VETERINÄRRESULTAT / VETERINARY RESULTS
2009-10-09 HD grad A
2009-10-09 ED ua (0)
2010-02-10 öga ua


UTSTÄLLNING / SHOWS
2013-09-07 VG ökl 3 ökk - SKK Högbo/Sandviken, Volarikova Linda
2016-03-20 Good ökl - SSRK Sandviken, Andersen Per Kr


LYDNADSPROV / OBEDIENCE TESTS
2017-05-27 157 poäng Godkänd startklass - SBK Borlänge, Sjödén Curt
2018-03-03 145 poäng Godkänd startklass - SBK Fagersta, Tunér Stefan
2018-05-09 131 poäng Godkänd startklass - SBK Ludvika, Tofthagen Mikael


AGILITY
2014-02-08 3 agility klass II Large Noll fel - SBK Knivsta, Juréhn Thomas
2014-02-08 4 agility klass II Large Noll fel - SBK Knivsta, Juréhn Thomas
2014-04-06 15 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2014-04-06 D agility klass II Large - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2014-04-06 25 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2014-05-17 1 agility klass II Large Noll fel - SBK Mora, Dyrsmeds Lena
2014-05-17 3 agility klass II Large Noll fel - SBK Mora, Dyrsmeds Lena
2014-05-29 4 agility klass II Large Noll fel - SHU Malung, Dyrsmeds Lena
2014-05-29 D agility klass II Large - SHU Malung, Dyrsmeds Lena
2014-06-06 6 agility klass II Large Noll fel - SBK Karlstad, Sassner Lars
2014-06-07 D agility klass II Large - SBK Frövi, Lindvall Ninnie
2014-06-07 7 hoppklass II Large Noll fel - SBK Frövi, Sassner Lars
2014-07-26 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Ekström Per-Inge
2014-07-27 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Ahlin Yvonne
2014-07-27 16 hoppklass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Mähler Johan
2014-08-02 10 agility klass II Large Noll fel - SBK Ludvika, Pettersson Kjell
2014-08-02 12 agility klass II Large Noll fel - SBK Ludvika, Ahlin Yvonne
2014-08-03 16 agility klass II Large Noll fel - SBK Ludvika, Ahlin Yvonne
2014-08-03 7 agility klass II Large Noll fel - SBK Ludvika, Ahlin Yvonne
2014-08-16 D agility klass II Large - SBK Frövi, Bergqvist Anders
2014-08-16 4 hoppklass II Large Noll fel - SBK Frövi, Juréhn Thomas
2014-08-17 14 agility klass II Large Noll fel - SBK Frövi, Dyrsmeds Lena
2014-08-17 D hoppklass II Large - SBK Frövi, Pettersson Kjell
2014-08-30 10 agility klass II Large Noll fel - SBK Lindesberg, Andersson Fredrik
2014-08-30 4 agility klass II Large Noll fel - SBK Lindesberg, Andersson Fredrik
2014-09-07 D agility klass II Large - SBK Sala, Ahlin Yvonne
2014-09-07 D agility klass II Large - SBK Sala, Ahlin Yvonne
2014-09-20 D agility klass II Large - SKK Västerås, Sundqvist Hans
2014-09-20 D agility klass II Large - SKK Västerås, Sundqvist Hans
2014-09-28 9 agility klass II Large Noll fel - SBK Kumla, Sassner Lars
2014-09-28 D agility klass II Large - SBK Kumla, Sassner Lars
2014-10-04 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Dyrsmeds Lena
2014-10-04 D hoppklass II Large - SBK Dala Floda, Dyrsmeds Lena
2015-03-28 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Thorén Martin
2015-03-28 8 agility klass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Thorén Martin
2015-03-28 12 hoppklass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Käll Anna
2015-03-28 5 hoppklass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Käll Anna
2015-06-24 6 agility klass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Dyrsmeds Lena
2015-06-24 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Dyrsmeds Lena
2015-07-08 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Dyrsmeds Lena
2015-07-08 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Dyrsmeds Lena
2015-07-19 3 agility klass II Large Noll fel - SKK, Broberg Emma
2015-07-19 D agility klass II Large - SKK, Broberg Emma
2015-07-19 5 agility klass II Large Noll fel - SKK, Tångring Malin
2015-07-23 D agility klass II Large - SBK Ludvika, Andkvist Magnus
2015-07-24 D agility klass II Large - SBK Mora, Andkvist Magnus
2015-07-25 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Lundin Ewa
2015-07-25 D hoppklass II Large - SBK Dala Floda, Brickman Carina
2015-07-25 29 hoppklass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Andkvist Magnus
2015-08-29 D agility klass II Large - SHU Malung, Ekström Per-Inge
2016-04-09 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Näslund Charlotta
2016-04-09 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Näslund Charlotta
2016-07-09 D agility klass II Large - SKK Fagersta, Andersson Fredrik
2016-07-09 4 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Andersson Fredrik
2016-07-09 12 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2016-07-23 4 agility klass II Large Noll fel - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2016-07-23 D hoppklass II Large - SBK Munkfors, Sassner Lars
2016-07-24 D agility klass II Large - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2016-07-24 D hoppklass II Large - SBK Munkfors, Sassner Lars
2016-07-30 9 agility klass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Ekström Per-Inge
2016-07-30 D hoppklass II Large - SBK Dala Floda, Pettersson Kjell
2016-07-31 17 agility klass II Large Noll fel - SBK Dala Floda, Pettersson Kjell
2016-07-31 D hoppklass II Large - SBK Dala Floda, Ekström Per-Inge
2016-08-28 3 agility klass II Large Noll fel - SBK Ludvika, Sundqvist Hans
2017-04-09 D hoppklass III Large - SBK Mora, Sundvall Jörgen
2017-04-09 3 hoppklass III Large Noll fel - SBK Mora, Sundvall Jörgen
2017-04-09 4 agility klass II Large Noll fel - SBK Mora, Tångring Malin
2017-04-09 2 agility klass II Large Noll fel - SBK Mora, Tångring Malin
2017-05-06 D hoppklass III Large - SBK Torsby, Sassner Lars
2017-05-06 2 agility klass II Large Noll fel - SBK Torsby, Karlsson Tina
2017-05-07 D hoppklass III Large - SBK Sunne, Karlsson Tina
2017-05-07 D agility klass II Large - SBK Sunne, Karlsson Tina
2017-05-13 1 agility klass II Large Noll fel - SBK, Bache Veronica
2017-05-13 D agility klass II Large - SBK, Mähler Johan
2017-05-14 4 hoppklass III Large Noll fel - SBK, Bache Veronica
2017-05-14 D hoppklass III Large - SBK, Mähler Johan
2017-05-25 2 agility klass II Large Noll fel - SBK Ludvika, Sassner Lars
2017-06-10 D hoppklass III Large - SBK Örebro, Karlsson Tina
2017-06-10 D agility klass II Large - SBK Örebro, Uhlan Renée
2017-08-19 8 hoppklass III Large Noll fel - SBK Örebro, Olsen Leif
2017-08-19 D agility klass II Large - SBK Örebro, Pettersson Kjell
2017-08-20 9 hoppklass III Large Noll fel - SBK Örebro, Olsen Leif
2017-08-20 6 agility klass II Large Noll fel - SBK Örebro, Pettersson Kjell
2017-12-03 2 agility klass II Large Noll fel - SBK Ulricehamn, Fernström Marianne
2017-12-03 4 agility klass II Large Noll fel - SBK Ulricehamn, Eriksson Louise
2017-12-03 5 agility klass II Large Noll fel - SBK Ulricehamn, Eriksson Louise
2017-12-16 D hoppklass III Large - SKK CS Älvsjö, S›rensen Dennis
2017-12-16 D hoppklass III Large - SKK CS Älvsjö, Lundh Viktoria
2018-04-22 D hoppklass III Large - SBK Mockfjärd, Ahlin Yvonne
2018-04-22 8 hoppklass III Large Noll fel - SBK Mockfjärd, Ahlin Yvonne
2018-04-22 D agility klass II Large - SBK Mockfjärd, Broberg Emma
2018-04-22 3 agility klass II Large Noll fel - SBK Mockfjärd, Thorén Martin
2018-05-05 11 hoppklass III Large Noll fel - SBK Torsby, Sassner Lars
2018-05-05 2 agility klass II Large Noll fel - SBK Torsby, Lundin Ewa
2018-05-06 D hoppklass III Large - SBK Sunne, Karlsson Tina
2018-05-06 D agility klass II Large - SBK Sunne, Broberg Emma
2018-05-19 6 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2018-05-19 4 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2018-06-03 D agility klass II Large - SHU Malungsfors, Lundin Ewa
2018-06-03 3 agility klass II Large Noll fel - SHU Malungsfors, Lundin Ewa
2018-07-14 D agility klass II Large - SBK Mora, Jansson Michaela
2018-07-14 3 agility klass II Large Noll fel - SBK Mora, Pettersson Kjell
2018-07-17 1 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2018-07-17 2 agility klass II Large Noll fel - SKK Fagersta, Sundqvist Hans
2018-07-21 D hoppklass III Large - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2018-07-21 3 agility klass II Large Noll fel - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2018-07-22 D hoppklass III Large - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2018-07-22 D agility klass II Large - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2018-07-28 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Fernström Marianne
2018-07-29 D agility klass II Large - SBK Dala Floda, Pettersson Kjell
2018-08-18 D hoppklass III Large - SBK Fellingsbro, Olsen Leif
2018-08-18 D hoppklass III Large - SBK Fellingsbro, Juréhn Thomas
2018-08-19 3 agility klass II Large Noll fel - SBK Fellingsbro, Juréhn Thomas
2018-08-26 D agility klass II Large - SAGIK Borås, Johansson Christpher
2018-08-26 5 agility klass II Large Noll fel - SAGIK Borås, Johansson Christpher
2018-08-26 7 agility klass II Large Noll fel - SAGIK Borås, Johansson Christpher
2018-09-01 D agility klass II Large - SBK Rättvik, Vertanen Timo
2018-09-01 D agility klass II Large - SBK Rättvik, Vertanen Timo
2018-09-01 D agility klass II Large - SBK Rättvik, Vertanen Timo
2018-09-01 1 agility klass II Large Noll fel - SBK Rättvik, Vertanen Timo
2018-09-08 D agility klass III Large - SBK Timrå, Hermansson Annelie
2018-09-08 5 hoppklass III Large Noll fel - SBK Timrå, Hermansson Annelie
2018-09-09 D agility klass III Large - SBK Timrå, Hermansson Annelie
2018-09-09 D hoppklass III Large - SBK Timrå, Hermansson Annelie
2018-12-02 D agility klass III Large - SBK Mockfjärd, Sjölander Amanda
2018-12-02 16 agility klass III Large Noll fel - SBK Mockfjärd, Sjölander Amanda
2018-12-02 5 hoppklass III Large Noll fel - SBK Mockfjärd, Ahlin Yvonne
2018-12-02 D hoppklass III Large - SBK Mockfjärd, Ahlin Yvonne
2018-12-26 5 hoppklass III Large Noll fel - SKK Norberg, Sundqvist Hans
2018-12-26 D hoppklass III Large - SKK Norberg, Sundqvist Hans
2019-02-24 10 agility klass III Large Noll fel - SBK Ulricehamn, Karlsson Cecilia
2019-02-24 D agility klass III Large - SBK Ulricehamn, Karlsson Cecilia
2019-02-24 4 agility klass III Large Noll fel - SBK Ulricehamn, Karlsson Cecilia
2019-03-29 D agility klass III Large - SAGIK Vårgårda, Gott Fanny
2019-03-29 D hoppklass III Large - SAGIK Vårgårda, Uhlan Renée
2019-03-30 D hoppklass III Large - SAGIK Vårgårda, S›rensen Dennis
2019-03-31 11 agility klass III Large Noll fel - SAGIK Vårgårda, Mikkilä Sari
2019-05-30 D agility klass III Large - SBK Sunne, Lundin Ewa
2019-05-30 7 hoppklass III Large Noll fel - SBK Sunne, Lundin Ewa
2019-06-06 1 agility klass III Large Noll fel - SBK Torsby, Lundin Ewa
2019-06-06 D hoppklass III Large - SBK Torsby, Lundin Ewa
2019-07-13 D agility klass III Large - SKK Fagersta, Andersson Fredrik
2019-07-13 D agility klass III Large - SKK Fagersta, Andersson Fredrik
2019-07-21 D agility klass III Large - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2019-07-21 3 agility klass III Large Noll fel - SBK Munkfors, Lundin Ewa
2019-07-21 D hoppklass III Large - SBK Munkfors, Sassner Lars
2019-07-28 D agility klass III Large - SBK Dala Floda, Fernström Marianne
2019-07-28 5 hoppklass III Large Noll fel - SBK Dala Floda, Ahlin Yvonne
2019-08-10 3 agility klass III Large Noll fel - SBK Lit, Fernström Marianne
2019-08-10 3 hoppklass III Large Noll fel - SBK Lit, Bäck Stina
2019-08-11 D agility klass III Large - SBK Lit, Bäck Stina
2019-08-11 8 hoppklass III Large Noll fel - SBK Lit, Fernström Marianne
2019-08-25 3 agility klass III Large Noll fel - SBK Mora, Ahlin Yvonne
2019-08-31 14 agility klass III Large Noll fel - SBK Tidaholm, Olsen Leif
2019-08-31 12 hoppklass III Large Noll fel - SBK Tidaholm, Thenert Jörg
2019-09-01 D agility klass III Large - SBK Tidaholm, Gott Fanny
2019-09-01 7 hoppklass III Large Noll fel - SBK Tidaholm, Olsen Leif
2019-10-12 D agility klass III Large - SBK Vårgårda, Sassner Lars
2019-10-12 12 hoppklass III Large Noll fel - SBK Vårgårda, Roxenwell Lejonellee
2019-12-08 8 hoppklass III Large Noll fel - SAGIK Vårgårda, Suomalainen Jari


MENTALBESKRIVNING HUND (MH)
MH - resultat, för avkommor och egna
2009-09-13 - SBK Lerum, Olsson Anders


AVKOMMESTATISTIK / LITTER STATISTICS


KULLAR OCH AVKOMMOR / LITTERS AND OFFSPRING

Födda: 2010-06-01, efter: SE SPCH SE VCH SE U(U)CH SE LCH Hut's Anthony Quinn , röd & vit HD A ED ua Öga UA A   u:CERT 34
SE LCH SPH III Krokasmedens Plopp SE40879/2010 hane röd & vit HD A ED ua Öga UA       11
Krokasmedens Pikku Kettu SE40880/2010 tik röd & vit HD B ED ua Öga UA B b:3 nbkl   5
Krokasmedens Princess Nala SE40881/2010 tik röd & vit HD A ED ua Öga UA B     2
SE VCH Krokasmedens Perfect Performance SE40882/2010 tik röd & vit HD A ED ua Öga UA A b:1 nbkl u:VG jaktkl 10
LPI Krokasmedens Prima SE40883/2010 tik röd & vit HD A ED ua Öga UA     u:VG ökl 4

Födda: 2012-01-06, efter: SE SPCH SE VCH SE U(U)CH SE LCH Hut's Anthony Quinn , röd & vit HD A ED ua Öga UA A   u:CERT 34
Krokasmedens X-Ray SE14173/2012 hane röd & vit            
RLD N RLD F Krokasmedens X-Man SE14174/2012 hane röd & vit HD A ED ua        
Krokasmedens Xellent Ulla SE14175/2012 tik röd & vit HD A ED ua        
SE VCH Krokasmedens Xtrema Nova SE14176/2012 tik röd & vit HD A ED ua        
Krokasmedens Xtravaganza SE14177/2012 tik röd & vit HD A ED ua        


Uppfödare/Breeder
Kennel Krokasmeden
Louise Abrahamsson och Stefan Mattsson
Dalån 335 Krokasmedens
446 95 Älvängen
Tel: 0303-77 91 11 Mob: 0708-30 31 68 resp 0706-07 31 11
Email: rocky.emma@telia.com

Hemsida/Homepage: http://www.krokasmeden.com


Rasdata.nu Sidan uppdaterad 2020-07-28 / Page updated 28 Jul 2020: tollare@rasdata.nu
Information från Svenska Kennelklubben 2020-07-20 / Information from the Swedish Kennel Club 20 Jul 2020